KINAMiA; Doğal Saç Boyası

Kınamiabbb

Blogumu takip edenler bilir, “kınalı kuzular” ile birlikte dört yıldır süren keyifli bir kına yolculuğumuz var 🙂 Kimyasal boyalardan kurtulup hem bakım yapan hem de doğal bir güzelliği olan kına ile birlikte tanıştık. Bu süre içinde, birbirimizle kına tecrübelerimizi paylaştık, geliştirdiğim formülleri birlikte denedik, eksiklerimiz üzerinde çalıştık, sonuçlarından genellikle memnun kaldık.

kınamiabbbbb

* KınaMia *Yaz Kızılı/ Bakır uygulayan bir kınalı kuzu 🙂
Yakın doğu ve Asya ülkelerinde yetişen “kına ağacı” yapraklarının ezilmesi ile elde edilen kınanın verdiği temel renk “kızıl”dır. Bu renk üzerinde tonlama çalışmaları yapıyorum. 3 renk tonu gelişti: Bakır kızıl; Şarap kızılı ve Kahve (kestane ) kızıl. Siyah tonlarına doğru geçiş üzerinde de çalışmaktayım 😉 Ne yazık ki henüz, en fazla zararı veren sarı boya yapanlar için net bir çözümüm yok ama o konuda da notları biriktiriyorum. Sarı boyadan sonra saça en çok zarar veren kimyasal boyanın siyah olduğunu da hatırlatayım ve oksidasyon, amonyak ve pek çok katkı malzemesi ile kimyasal boyaların zaten pek çok direkt zararlı etkileri olduğunu da yeniden not düşeyim.

Vee kınalı kuzulara müjde! KINAMİA DOĞAL YOLLARDAN BEYAZ KAPATMAYI DA BAŞARDI! Detayları ve edinmek için bana mesaj atabilirsiniz 😊
Gelelim elimizdeki zararsız; hatta faydalı formüllere 😉

Kınamiabb

Mia’nın Bahçesi, ne mutlu ki, çıktığı “doğal yaşam” yolculuğunda pek çok öneri ve formülü ile ilgi çekti, faydalı oldu. Ama en çok “Kına” konusunda ilgi gördü; Dünya çapında binlerce tıklama aldı.

https://mianinbahcesi.wordpress.com/2014/02/07/kinali-kuzu-olmak-saglikli-ve-kolay/
Bir yandan formülleri paylaştığım “kınalı kuzu adayları” bitkileri edinebildikleri ölçüde uyguladılar, çoğu da iyi sonuçlar aldı. Fakat KINANIN KALİTELİ OLMASI ve kök boya elde edilecek BİTKİLERİN BAYATLAMAMIŞ OLMASI gibi gereklilikler her zaman yerine gelemedi. Piyasada “HİNT KINASI” adı altında satılan ağır ve en kalitesiz kimyasal boyalardan içeren üründen uzak durmanız konusunda yeri gelmişken dikkat çekeyim. Doğal kına, aktarlarda yeşil toz halinde bulunur ve bunun da kalite çeşitleri vardır.
Uzun sözün kısası; bu gibi sebeplerden ve bana yapılan ısrarlı tekliflere kulak vererek kendi ürettiğim renk tonlamalarına dair bitkileri ve güvendiğim kınayı paketler halinde sunuyorum. Dileyen benden edinebilir (kargo yoluyla gönderebiliyorum)

  • Bir dönem kınalı kuzulara ulaştırdığımız çok kullanımlı/geri dönüşümlü kesekağıdı paketlerin tasarımı için sanatçı Gülnihal Sönmez’e teşekkürlerimle*

aviary_1437809036308 IMG_20150907_102421 IMG_20151013_140822

Çeşitler:
* KIŞ KIZILI / KAHVE (KESTANE) KIZIL
* GÜZ KIZILI / ŞARAP (BURGUNDY) KIZIL
* YAZ KIZILI / BAKIR KIZIL

Kınamiabbbb

Kınalı Kuzu’lara katılmak isteyenler 🙂 bana: pelinozdogru@gmail.com adresimden ve Mia’nın Bahçesi Facebook sayfamdan (https://www.facebook.com/mianinbahcesi?fref=ts) ulaşabilirsiniz. 😉

*Sevgili Kınalı Kuzu adayları; saçlarımın 2 yıllık kına uygulama sonrası rengini merak ettiğinizi bildiğimden buraya ekliyorum; 2013 Şubat’ından beri KınaMia’nın Güz Kızılı olarak geliştirilmiş formülü (Şarap/ Burgundy Kızıl) uyugulanmıştır: (fotoğraflar 15.03.2015 tarihlidir ve renkleriyle oynanmamıştır)

Miakına1 Miakına2 Miakına3

Mia’nın doğal ışıkta çekilmiş saçı (Mart 2017)

*KınaMia kuzularından güncel örnekler:

Hep birlikte daha doğa’l, sağlıklı ve güzel renklere! 😉

Mia ♥

KINAMiA; Doğal Saç Boyası” üzerine 107 yorum

    • Merhaba Oya 😊Instagram kina_mia hesabımdan, Facebook Mia’nın Bahçesi sayfamdan ya da mail yoluyla mianinbahcesi@gmail.com dan ürün listeme ulaşabilirsin. Artık internet dükkanım kinamia.dukkan.im dan da direkt alışveriş yapabilirsin 😊🌟🍀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s