“Mavi yolcular”ın gözdesi: Göcek

GÖCEK KAPAK

Göcek denince aklına lüks yat turizmi gelenlerden misiniz? Yoksa bakir koylar, sahil yürüyüşleri, sıcak lokantalar ve minik renkli dükkanlar aklına düşenlerden mi? Bunların hepsi de Göcek için doğru tanımlar.
Fethiye’den Dalyan’a uzanan zengin bir antik coğrafyanın tam ortasında denizi kucaklayan Göcek, en çok sayısız cennet koyu ile bizleri cezbetti. Bu cezbe düşenler arasında kimler yoktu ki? Başlarını Halikarnas Balıkçısının çektiği Mavi Yolculukların rotasından eksik olmayan Göcek’e izini bırakmış bir Mavi Yolcu da ressam/şair Bedri Rahmi Eyüboğlu idi. Bugün hala “Bedri Rahmi Koyu” diye anılan Taşyaka koyuna uğrarsanız, Bedri Rahmi’nin bir taşın üzerinde 1974’te çizdiği Balık figürünü görebilirsiniz. Bu sakin koyda vakit geçirip, başınızı da yukarı kaldırmanızı tavsiye ederiz; 5000 yaşındaki Likya kaya mezarları sizi selamlıyor olacak orada.

G1

 

Göcek’in toprak altında gizli tarihi

 
Tarihi Eskiçağ Likya uygarlığına dayanan ve Likya mezar kalıntılarının bulunduğu Daidala’nın devamındaki antik Kalimche köyü üzerine kurulmuş Göcek’te bilimsel kazı yapılmadığından, beldenin tarihi aslında bir giz gibi toprağı ve denizinin altında yatıyor. Belde diyorsak da, son düzenlemelerden sonra Göcek’in Fethiye’nin bir “mahallesi” haline geldiğini de hatırlatalım. Kral Daidalos ve oğlu; 12 adalar üzerinden güneşe uçarken balmumundan kanatları eriyince düşen Ikarus efsanesinin kimi zaman Göcek’e ithaf edildiği de görülür. Tekneler ile ulaşabileceğiniz koylardaki kalıntıları gezerek denize girmek çok hoş bir deneyim olarak anılarınız arasına girecektir. Biraz daha mesafe katederseniz, Kapıdağ yarımadası üzerindeki Krya, Lisai ve İydai antik kentlerinin kalıntılarını da görebilirsiniz. Göcek’in adının ise göç almaya başladıktan sonra kasabanın “Göçer” olarak anılmasından ileri geldiği sanılıyor.

G2
Bugün tekne turları, kıyıdan kiralayacağınız deniz araçları ya da kendi yatınızla, Göcek’e gittiğinizde koyları görmeden dönmeyin. Bu şirin beldenin ruhu aslında mavi-yeşil suların ve antik kalıntıların oynaştığı bakir koylarında yatıyor. Bakir demişken; orman arazilerinin turistik tesislere açılması kararının Göcek koylarını tehdit etmeye başladığını da belirtmeden geçmeyelim. Tekne kapasitesini aşan marinalar, bu küçük beldenin kaldırabileceğinin tartışmalı olduğu, yapılmakta olan lüks tesisler Göcek deniz florasını tehdit ediyor. Uzun süredir Göcek merkezinden denize girilemiyor. Henüz hala bakirken görmekte fayda var; Merdivenli Koy, Kille koyu, üzerindeki antik tersane kalıntısıyla elips şeklindeki Tersane adası, Batıkhamam koyu, Domuz Adası… Bu arada koylardaki ufak tesislerde ya da bir koya yanaşmış, içinde köylü kadınların gözleme pişirdiği balıkçı teknelerinden birinde keyifle gözleme – ayran ile karnınızı doyurabilirsiniz. Şanslıysanız dönüş yolunuzda size yunuslar da eşlik edebilir.

 
Sahile çıktığınızda hele ki akşam inmeye başlamışsa, kendinizi küçük bir Yunan adasında hissetmenizi sağlayacak kadar sıcak ezgiler ve anason kokuları karşılıyor olacak sizi. Sahil boyu uzanan lokantalardan birini gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz. Teknenizde konaklamıyorsanız giderek sayıları çoğalmakta olan Göcek motel ve apart otelleri hatta yeni yapılan Resortlar sizi konuk edecektir. Yüksek sezonda önceden rezervasyonda yarar var.

G5

 

Kapı dağlarının arasında korunmuş gizli bir cennet gibi uzanan Göcek, hala üzerindeki Likya büyüsü ile Akdeniz’in en batı kıyısında sizleri bekliyor.
Mia Pelin Özdoğru
fotoğraflar: Ömer Kökal / Shutterstock
*Yazı ilk kez; On Air Dergisi Haziran sayısında yayımlanmıştır: http://www.onurair.com.tr/onair/haziran2014/HTML/index.html#40/z

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s