Bahçede Domates & Biber zamanı

 

Mart’ın ortaları domates ve biber tohumlarımızı ekmek için uygun takvimdi. Şimdi ise domates ve biber “fide”lerini toprağa dikme zamanı… Mia’nın bahçesi bir kaç yeni fideyi ağırlamaktan mutluluk duydu: Bir çeri sırık domates; bir kırmızı domates, bir tatlı kıl sırık biber. Tohumdan ektiğim pembe domates de büyümekte 😉

fideler

Fideler için; yakınlarınızda varsa bir fide üreticisi ya da en yakın yerel pazarı öneririm. Olabildiğince doğal, organik şartları koruyanları, hibritleştirilmemiş olanları almaya çalışın. Bu mevsimde fideler pazarda 1-2 TL civarı. Dikmesi bakımı da zor değil. Elinizin altında her sabah dalından bir kaç domatesiniz olsun istemez miydiniz? Ya bu yarattığınız cennette kahvenizi içmek ya da kahvaltılarınızı etmek? Çok iştah açıcı oluyor ama; uyarayım! 😉

Mia kahvaltıfide kahve

Domates ve biber fidelerini dikmek için altı tabaklı olan dörtgen uzun saksılar yeterli. Plastik olanlar da tercih sebebi değilse de olur. Torf ve doğal oluşmuş toprağı karıştırmanızı öneririm. Fideleri poşet ya da ya da viyolden dikkatlice köklere zarar vermeden çıkarın. Önceden toprak & torf karışımı doldurduğunuz saksıda ortada yer açarak toprağıyla fideyi yerleştirin. Fazla bastırmadan üzerini toprakla örtün. Can suyunu bol verin, bu onu yeni toprağına yerleştirecektir. İşte bu kadar! Bir dahaki sulamayı en az 2-3 gün sonra yapın.

Mümkünse önce kapalı balkon – sera gibi bir ortamda fidelerinizi büyütün sonra dış bahçeye çıkarın. Dışarıda da rüzgara ve aşırı güneşe karşı korunaklı olan, gübrelenmiş bir toprak iyi olacaktır.

İlaçlama için kimyasalları önermiyorum. Buyrun size basit bir şekilde elde edeceğiniz zararsız bir böcekleri uzak tutma ilacı:

*Bir kaç dal Adaçayı

*Biraz zeytinyağı sabunu rendesi

*Bir çay bardağı Arap sabunu

Ufak bir tencerede su ile ağır ağır kaynatılır; süzülür, bir püskürtme kabına konur. İşte size aylarca kullanabileceğiniz bir ilaç! Gerek duydukça uygulayın (bahar aylarında haftada en az iki kez). Bunu her türlü çiçeğiniz için de kullanabilirsiniz ama özellikle gıdalar için öneriyorum.

Bahçenizle nice güzel zamanlara… 😉

Mia ♥

Bahçede Domates & Biber zamanı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s