“Bize yeni bir ahlak lazım; paranın değil insanın önemli olduğu!”

İki gündür insanlığı ilgilendiren meselelerle ilgili toplu organizasyonlara katıldım… Baktım da, birbirleriyle ilintisi hepimizi ilgilendiren “uyanma” mesajları içermelerinden kaynaklanıyor…

elele

İlki Açık Radyo denince akla ilk gelen isim olan sağlam çevre aktivisti Ömer Madra’nın “Gezegenin Geleceği” isimli konuşması idi. Önce Türkçe sonra İngilizce verdiği sunumla Madra gerçekten birkaç saat içinde bugünkü “dünya hali”nin vahim resmini pek güzel çizdi. Çok çarpıcı rakamlarla meseleyi kafalarımızın alacağı şekle soktu!
Durum kısaca şöyleydi: Kuzey Kutbu buzullarını yok etmeyi başarmamıza çok az kalmış; 2015-2016 yazında tek kutuplu bir dünya bizleri bekliyor olacak! Bu da; Güneşten gelen ışınların artık beyaz buz kütlelerince yansıtılmak yerine emileceğini bunun da %160′lık daha fazla ışın emilimi ile sonuçlanacağını gösteriyor… Sera etkisi, biriken karbondioksit miktarı, hali hazırda Londra’da dinmeyen 247 yıldır görülmemiş yağmurlar, Avusturalya’da yaşanmamış kuraklık… Bütün bunların baş sorumlusu ise dakikada 175 bin dolar kâr eden!! PETROL ve MADEN ŞİRKETLERİ… Fosil yakıtlar, dev endüstrilerin atmosfere salınımları, bunların sera etkisiyle giderek yeryüzüne daha basması bir yana; hiç duymadığım insanoğlu olarak bir başka ilginç marifetimizi daha öğrendim bu konferansta: Dünyanın organizma dengelerini de bozuyormuşuz… Yani türleri oradan alıp buraya atıyormuşuz… Nasıl mı? Şu çok romantik tekneler ve gemilerin SİNTİNELERİ (atık suları) ile!..
Gezegenin iklimini değiştiren insanoğlu
Ve tabii madenler! Yeryüzünün bağrının deşilip madenlerin çıkarılmasının doğanın bütün dengesini bozduğunu biliyor muydunuz? İklimleri değiştirecek kadar sert bir müdahale bu… Madra’nın fikine göre bütün galakside insanoğlu gibi bunu beceren bir başka medeniyete rastlanmamış olsa gerek!
İnsanoğlu: dünyanın virüsü!
İnsanoğlu dünyanın virüsü derdi bir Can arkadaş da, ona katılmamak elde mi? Bu manzara çerçevesinde dünyanın felaket çemberine gireceği kadar ömrü de biçilmiş; ne yazık ki sadece 15 yıl!!
Ömer Madra, konuşması sırasında yine pek çok harika söz söyledi elbet ama şu alıntsı kulağımda çınlıyor hala: “İnsanoğlu; teknoloji, ekonomi, bilime değil; DOĞA’ya bağlıdır” (embedded).  Nasıl da DOĞAyı öteleyip ekonominin peşinden koşmuş insanoğlu… Bu koşu nereye kadar? 15 yıl sonraya kadar mı?! ;)
“Madem ki 15 yıl kalmış o halde parti başlasın!” da diyemiyoruz çünkü ahlakımız buna izin vermiyor, neyse ki… diyen Ömer Madra’ya katılmamak mümkün mü…

earth

“Bize yeni bir ahlak lazım; paranın değil insanın önemli olduğu!
Ertesi günümü de ilk yılından beri (hatta o zamanlar pek içeriden) takip ettiğim !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivalinin seçkisinde geçirdim… !f birkaç yıldır !f2 adı altında Anadolu kentlerinde de İstanbul’la eşzamanlı gösterimler yapıyor. Kısıtlı sayıda ve onların seçtiği filmler olsa da koşarak gidiyoruz elbette (zaten !f’ten babam çıksa yenir! :p ). Bugün izlediğim filmlerin ilki de çok çarpıcıydı; Almancı bir ailenin dramı, geçmişiyle yüzleşmek için eline kamerasını alıp terk ettiği ailesiyle röportaj yapan genç bir kadının ağzından anlatılıyordu. Evet, müthiş bir iç yolculuktu bu da! Ama konumuzu ilgilendiren ikinci film: “Everyday Rebellion/ Hergün İsyan”… İran’lı Riahi Kardeşler imzalı 2013 yapımı film, içimizdeki GEZİ ruhunu acayip ateşledi! Biz Bodrum’daki sinema salonunda fokur fokur kaynarken, yapabildiğimiz tek şey film bitiminde alkış koparmak ve birbirimize sarılan bakışlarla bakmak olurken duyduk ki İstanbul seyircisi filmden Taksim’e çıkmış! Bu yakışırdı zaten… ;)
Sokak eylemleri eğitimi ;)
“Bize yeni bir ahlak lazım; paranın değil insanın önemli olduğu!” bu cümleyi filmde duyunca karanlıkta not aldım! Film kısaca; tüm dünyadaki “UYANIŞ”ı dile getiriyordu… Tatlı bir fısıltıydı anlatan üst ses… Çıplak protestocu Femen kızlarından; bankanın evini elinden almaması için sokakta yandaşlarla güçlenen İspanyol işsiz bilgisayar mühendisine; Forumların güçleri, önemleri ve kucaklayıcılıklarından sokak eylemlerinin diline… Oldukça eğitici bir filmdi! ;) Çokça tavsiye olunur, özellikle henüz festival sürerken…

change*Biz Dünyayı değiştirebiliriz!

Bilin, bilinçlenin, anlatın, ve SOKAĞA ÇIKIN!

Artık, PARA düzeninin insanları nasıl da önemsiz “sayılar” olarak görüp dünyayı yok edene kadar sömürdüğünü (burada Ömer Madra konferansı ile parelelleşiyor mesele) büyük şirketlerin kazançları ve sıkı durun evet dünyadaki sadece 85 ZENGİN insan için çalışan dünya nüfusunun yarısı bir yanda iken; Somali’de -evet şu an- açlıktan ölmeyi bekleyen 850 bin kişi varken…
Sizin de içinizde bir şeyler kıpırdanmaya başladı mı? Ömer Madra gibi şu an ben de ne yapacağımızı tam olarak söyleyemiyorum… Sadece bilin, bilinçlenin, anlatın, ve SOKAĞA ÇIKIN!
Bu çürümüş para düzeninin ipi pazara çıktı ve çocuklar bile bunu görebiliyor şükürler olsun ki, tüm dünya duvarlarında GRAFFİTİLER bile bunu bağırıyor! Bir kaç zengin adam daha da zengin olsun diye kendi cebimizdeki parayla DÜNYAMIZI, TEK EVİMİZİ yok etmelerine kaynak sağlamayalım! Para İnsan’ın malıdır; İnsan paranın malı değildir!
Artık dünyaya yeni bir ahlak lazım! Uyanış çağında bu çürümüş ahlak artık çalışmıyor! “Biz” olduğumuzu hatırlayacak ve hepimizi kurtaracak bir ahlak lazım… Dünya bizi üzerinden atmadan… Bekleyecek vakit yok artık; Hemen, Şimdi!..

relovveMia ♥

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s