Ev yapımı Aromaterapi

VLUU L210  / Samsung L210

Kokular hayatımızda ne kadar önemli yer tutuyorlar farkında mısınız? Beynimizin özel bir koku hafızası olduğu ve üzerinden yıllar geçse de kokuların tıpkı okunmuş bir kitap gibi -hatta daha bile net- anımsandığı bir bilimsel gerçek. Kokuların beraberinde ilk duyulduğu anın duygularını taşıdığı, belleğe o an yaşanıyormuş gibi getirdirği de bilinir…
Kokular insan zihnini tıpkı müzik gibi etkiliyor ve kişiyi çeşitli ruh hallerine sokabiliyor.

1381231_10201358882668598_1166917787_n

Aromaterapi; kısaca “kokularla tedavi” iliminin adı. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan yöntemin, ilk kullanımının eski Mısır ve Çin’de ibadetsel amaçlarla olduğu biliniyor. Eski Yunan ve Roma medeniyetinde ise şifa ve güzellik için kullanılmaya başlanmış. Kokulu bitkilerin özünden elde edilmiş yağlarla vücuda masaj yaparak uygulanırmış. Bugün bir koruyucu hekimlik sistemi ve alternatif tıp içeriği olarak yer bulan aromaterapi elbette çok ehil ellerce uygulanmalı çünkü aromaterapik yağlar; çok daha öz ve yoğun etkiye sahip.

uç

Evde; hazır oda spreyi yerine uçucu yağ
Bizim önerimiz aromaterapide de kullanılabilen uçucu yağları (aktar, eczane ya da internet yoluyla edinebilirsiniz) evinizde birkaç damla şeklinde kullanmak. Şöyle ki; her 5 metrekare için iki damla olmak üzere (siz bir oda için ortalama 4-5 damla damlatın yeter 😉 kullanılacak. Önce kokunuzu seçin; içinizi ve ortamı ısıtıcı karanfil mi; libidinal enerjinizi harekete geçirecek yasemin ya da ylang ylang mı, ortamı ferahlatacak nane mi, canlanmak istiyorsanız greyfurt ya da fesleğen mi, medite olasınız geldiyse sedir mi… Misafirler üzerinde huzurlu ve sıcak bir sohbet ortamı istiyorsanız lavanta denemeniz tavsiye olunur 🙂

uçucu

Yağı evde nasıl kullanacaksınız?
Bu kokuları evinizde ağırlamanız için birkaç yöntem mevcut. Koku taşları, keseleri ve mumlarını piyasada bulabilirsiniz. Benim önerim ise “burner” ya da “buhurdanlık” tabir edilen koku lambaları 😉 Altında ısıtıcı olması için bir tea-light mumluk yeri bulunan bu ufak gereçlerin üzerinde sıvının konacağı bir ufak çanak kısmı bulunur, malumunuz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Çanak kısmına önce biraz su doldurun. Bu suyun içine yağınızı damlatın. Böylelikle yağ hemen yanıp uçmayacak uzun süreler koku yaymaya devam edecektir. Mumu altında yakın. (Her mum yakışınızda ufak bir dilek tutmayı unutmayın; “evimde huzur olsun” gibi 😉 ). Benim bir yöntemim de bu suyun içine birkaç ufak dal adaçayı atmak. Adaçayı, ortamdaki negatif etkileri temizler. Çeşitlendirme size kalmış 😉

buhur

Doğal yağları bulmak
Piyasada çok sayıda sahte ya da kalitesiz yağ olduğunu da unutmamalı. Mümkünse organik ürünler tercih edilmeli. Yoksa ısınma sırasında inceltilen alkol ve kimyasallar odaya yayılıp sizi rahatsız edecektir. Tam da bu sebeplerden hazır oda spreylerinden bahsetmiyoruz bile! Hele ki solunum problemi olan kişilerce yanına bile yaklaşılmamalı bu spreylerin.
Eczanelerde bulduğunuz uçucu yağların çoğuna güvenebilirsiniz. Zamanla güvendiğiniz markalar oluşacaktır 😉 Uçucu yağın doğal olup olmadığını öğrenmenin oldukça basit bir yolu da; yağı bir peçete üzerine damlatın. 20 dk kadar sonra peçetede leke kalmamışsa yağ doğaldır ve uçmuştur! Leke kaldıysa bu markaya bir çizgi çekiyoruz!
Sizi yükselten miss gibi kokularla dolu evlere!

limonnn

Kokulu notlar:
*Sifonunuza bir kaç damla sevdiğiniz kokunun yağından damlatmak kokuyu banyonuza yayacaktır!
* 50 gr suya 15 damla sevdiğiniz yağdan damlatarak ve bu karışımı bir sprey şişesine koyarak doğal bir ev/araba koku spreyi üretebilirsiniz.
*Banyo suyunuza da aromatik yağlar damlatabilirsiniz. Greyfurt, Biberiye, Nane canlandırıcıyken; Lavanta, Melissa, Papatya dinlendirici olacaktır.
*Yastığa damlatılan bir kaç damla lavanta yağı güzel bir uykuyu çağırır.

 

* Yazı ilk kez http://www.dekorasyonperisi.com/ev-yapimi-aromaterapi/ adresinde yayımlanmıştır. Her hakkı saklıdır, kaynak gösterilerek kullanılabilir 😉

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s